Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 285/45-R20. Detta vinterdäck har modellnamnet WinterContact TS 870 P och är ett av alla däck som tillverkas av Continental.
Med en diameter på 20" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta däck har en bredd på 285 mm och har en profil som är ungefär 128 mm. Profilmåttet motsvarar 45% av däckets bredd. WinterContact TS 870 P är godkänt för hastigheter upp till 240 km/h (index V).
Vill du även köpa nya 20"-fälgar som passar till Continental WinterContact TS 870 P? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 365 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | WinterContact TS 870 P |
| Däckbeteckning | 285/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 128 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 112 |
Ett vinterdäck från Continental. WinterContact TS830P har däckbeteckningen 285/45-R20.
Ett vinterdäck från Pirelli. Scorpion Winter har däckbeteckningen 285/45-R20.
Vinterdäck med däckbeteckningen 285/45-R20 och modellnamnet Scorpion Winter 2.
Vinterdäcket Scorpion Winter 2 från Pirelli med däckbeteckningen 285/45-R20.