Cooper Discoverer AT3 Sport 2 har en däckbeteckning som lyder 275/55-R20. Discoverer AT3 Sport 2 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Cooper.
Discoverer AT3 Sport 2 har en diameter som är 20" och därmed passar på 20"-fälgar. Vinterdäcket är 275 mm brett med en profil på 151 mm. Med ett hastighetsindex på T är Cooper Discoverer AT3 Sport 2 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 190 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 20"-fälgar för Discoverer AT3 Sport 2. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 286 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Cooper |
| Modell | Discoverer AT3 Sport 2 |
| Däckbeteckning | 275/55-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 151 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 117 |
Vinterdäcket Discoverer AT3 Sport 2 har en däckbeteckning som är 275/60-R20. Däcket kommer från Cooper.
Cooper Discoverer AT3 Sport 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/80-R16.
Cooper har tagit fram detta vinterdäck med namnet Discoverer AT3 Sport 2. Däcket har däckbeteckningen 235/70-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 245/65-R17 och modellnamnet Discoverer AT3 Sport 2.