Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Cooper är 235/70-R16. Detta vinterdäck har modellnamnet Discoverer AT3 Sport 2 och är ett av alla däck som tillverkas av Cooper.
Discoverer AT3 Sport 2 passar på fälgar med en diameter på 16". Detta däck har en bredd på 235 mm och har en profil som är ungefär 165 mm. Profilmåttet motsvarar 70% av däckets bredd. Discoverer AT3 Sport 2 är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Spara pengar och köp med nya 16"-fälgar samtidigt som du köper Cooper Discoverer AT3 Sport 2. Mer information hos BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 688 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Cooper |
| Modell | Discoverer AT3 Sport 2 |
| Däckbeteckning | 235/70-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 165 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
Vinterdäck från Cooper med modellnamnet Discoverer AT3 Sport 2 och däckbeteckningen 245/70-R16.
Cooper Discoverer AT3 Sport 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 275/55-R20.
Cooper Discoverer AT3 Sport 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/80-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 245/65-R17 och modellnamnet Discoverer AT3 Sport 2.