Vinterdäcket Nokian Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 275/45-R20. Detta vinterdäck har modellnamnet Hakkapeliitta 01 och är ett av alla däck som tillverkas av Nokian.
Detta är ett vinterdäck från Nokian som passar till fälgar med en diameter på 20". Detta däck är 275 mm brett och har samtidigt en profil på 124 mm. Profilen motsvarar 45% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Hakkapeliitta 01 är T. Detta innebär att Nokian Hakkapeliitta 01 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 20"-fälgar som passar till Nokian Hakkapeliitta 01? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 015 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 275/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 275/45-R20 och modellnamnet Hakkapeliitta 10 EV.
Nokian Hakkapeliitta R5 SUV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 275/45-R20.
Nokian Hakkapeliitta R5 EV är ett vinterdäck med däckmärkningen 275/45-R20.
Detta vinterdäck från Nokian, kallat Hakkapeliitta 01, har däckbeteckningen 235/65-R18.