Nokian har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 235/65-R18 för Hakkapeliitta 01. Detta vinterdäck har modellnamnet Hakkapeliitta 01 och är ett av alla däck som tillverkas av Nokian.
Detta Nokian-däck har en diameter på 18". Med vinterdäcket Hakkapeliitta 01 får du ett däck som är 235 mm brett och har en profil på 153 mm. Nokian Hakkapeliitta 01 klarar hastigheter upp till 190 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex T.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Nokian Hakkapeliitta 01 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 169 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 235/65-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 153 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Ett av våra vinterdäck från Nokian. Detta däck med beteckningen 235/65-R18.
Vinterdäcket IceContact 3 från Continental med däckbeteckningen 235/65-R18.
Vinterdäcket iPike SUV från Hankook med däckbeteckningen 235/65-R18.
Goodyear UltraGrip Arctic 2 SUV är ett vinterdäck med däckmärkningen 235/65-R18.