Vinterdäcket Continental VikingContact 7 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 275/45-R20. Continental tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för VikingContact 7.
Continental VikingContact 7 är ett vinterdäck med diametern 20". Här har du ett vinterdäck från Continental som är 275 brett och med en profil på 124 mm. VikingContact 7 är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Vill du även köpa nya 20"-fälgar som passar till Continental VikingContact 7? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 6 557 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | VikingContact 7 |
| Däckbeteckning | 275/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Vinterdäcket VikingContact 8 har en däckbeteckning som är 275/45-R20. Däcket kommer från Continental.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet VikingContact 7. Däcket har däckbeteckningen 275/45-R20.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet IceContact 3. Däcket har däckbeteckningen 275/45-R20.
Vinterdäck från Nankang med modellnamnet ICE-2 och däckbeteckningen 275/45-R20.