Detta vinterdäck från Continental har däckmärkningen 275/45-R20. Detta Continental-däck är av modellen VikingContact 8.
Detta vinterdäck från Continental passar på 20"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Detta däck är 275 mm brett och har samtidigt en profil på 124 mm. Profilen motsvarar 45% av däckets bredd. Hastighetsindexet för VikingContact 8 är T. Detta innebär att Continental VikingContact 8 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 20"-fälgar som passar till Continental VikingContact 8? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 222 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | VikingContact 8 |
| Däckbeteckning | 275/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Continental VikingContact 7 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 275/45-R20.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet VikingContact 7. Däcket har däckbeteckningen 275/45-R20.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet IceContact 3. Däcket har däckbeteckningen 275/45-R20.
Vinterdäck från Nankang med modellnamnet ICE-2 och däckbeteckningen 275/45-R20.