UltraGrip Performance 3 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 255/55-R20. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Goodyear för UltraGrip Performance 3.
UltraGrip Performance 3 har en diameter som är 20" och därmed passar på 20"-fälgar. vinterdäcket UltraGrip Performance 3 är 255 mm brett och en profil på 140 mm. Goodyear UltraGrip Performance 3 klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 20"-fälgar till Goodyear UltraGrip Performance 3.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 824 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 255/55-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 255/55-R20 och modellnamnet UltraGrip Performance + SUV.
Vinterdäcket UltraGrip Performance 3 från Goodyear med däckbeteckningen 255/55-R20.
Vinterdäcket Winguard Sport 3 EV från Nexen med däckbeteckningen 255/55-R20.
Vinterdäcket WinterContact TS 870 P har en däckbeteckning som är 255/55-R20. Däcket kommer från Continental.