Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 255/55-R20 till din bil. Goodyear, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet UltraGrip Performance + SUV.
Goodyear UltraGrip Performance + SUV är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 20". Detta däck har en bredd på 255 mm och har en profil som är ungefär 140 mm. Profilmåttet motsvarar 55% av däckets bredd. Hastighetsindexet för UltraGrip Performance + SUV är V. Detta innebär att Goodyear UltraGrip Performance + SUV är godkänt att användas upp till 240 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 20"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 824 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Performance + SUV |
| Däckbeteckning | 255/55-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Goodyear UltraGrip Performance 3 är ett vinterdäck med däckmärkningen 255/55-R20.
Vinterdäcket UltraGrip Performance 3 från Goodyear med däckbeteckningen 255/55-R20.
Nokian Snowproof 2 SUV är ett vinterdäck med däckmärkningen 255/55-R20.
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet Pilot Alpin 5 SUV. Däcket har däckbeteckningen 255/55-R20.