Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 255/50-R20 till din bil kan detta däck från Goodyear vara något för dig. Goodyear tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Ultragrip Ice 3.
Detta vinterdäck från Goodyear passar på 20"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Detta däck är 255 mm brett och har samtidigt en profil på 128 mm. Profilen motsvarar 50% av däckets bredd. Ultragrip Ice 3 är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Goodyear Ultragrip Ice 3 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 293 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Ice 3 |
| Däckbeteckning | 255/50-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 128 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
Goodyear UltraGrip Arctic 2 SUV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 255/50-R20.
Ett vinterdäck från Michelin. X-Ice Snow SUV har däckbeteckningen 255/50-R20.
Vinterdäck från Toyo med modellnamnet Observe Ice-Freezer SUV och däckbeteckningen 255/50-R20.
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet X-Ice North 4 SUV. Däcket har däckbeteckningen 255/50-R20.