Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 255/50-R20 till din bil. Vinterdäcket X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck i utbudet av däck från Michelin.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 20". Vinterdäcket är 255 mm brett med en profil på 128 mm. Med detta vinterdäck från Michelin har du ett däck som klarar hastigheter upp till 190 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Michelin X-Ice Snow SUV då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 369 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 255/50-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 128 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet X-Ice North 4 SUV. Däcket har däckbeteckningen 255/50-R20.
Michelin X-Ice Snow SUV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 255/55-R18.
Vinterdäck från Toyo med modellnamnet Observe Ice-Freezer SUV och däckbeteckningen 255/50-R20.
Vinterdäck från Hankook med modellnamnet iON Nordic i*ce SUV IW04A och däckbeteckningen 255/50-R20.