Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 255/40-R20 till din bil kan detta däck från Goodride vara något för dig. SnowMaster SW618, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Goodride.
Goodride SnowMaster SW618 är ett vinterdäck med diametern 20". Däcket har en bredd på 255 mm och en profil på cirka 102 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Hastighetsindexet för SnowMaster SW618 är H. Detta innebär att Goodride SnowMaster SW618 är godkänt att användas upp till 210 km/h.
Komplettera Goodride SnowMaster SW618 med matchande 20"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 243 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | SnowMaster SW618 |
| Däckbeteckning | 255/40-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 102 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 101 |
Detta vinterdäck från Trazano, kallat SnowMaster SW618 Nordic, har däckbeteckningen 225/55-R17.
Goodride SnowMaster SW618 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 255/50-R20.
Pirelli Ice Friction är ett vinterdäck med däckmärkningen 255/40-R20.
Vinterdäcket Grip WP från Antares med däckbeteckningen 255/40-R20.