Nokian Hakkapeliitta 01 har en däckbeteckning som lyder 245/40-R20. Nokian, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Hakkapeliitta 01.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 20". Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en bredd som är 245 mm och en däcksida med en höjd på cirka 98 mm (40% av däckets bredd). Hastighetsindex T som Hakkapeliitta 01 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Behöver du även 20"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 115 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 245/40-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 98 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Nokian har tagit fram detta vinterdäck med namnet Hakkapeliitta 10. Däcket har däckbeteckningen 245/40-R20.
Vinterdäcket Hakkapeliitta R5 från Nokian med däckbeteckningen 245/40-R20.
Detta vinterdäck från Nokian, kallat Hakkapeliitta 01, har däckbeteckningen 255/40-R20.
Vinterdäck med däckbeteckningen 245/45-R18 och modellnamnet Hakkapeliitta 01.