Nokian har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 245/45-R18 för Hakkapeliitta 01. Detta vinterdäck har modellnamnet Hakkapeliitta 01 och är ett av alla däck som tillverkas av Nokian.
Detta är ett vinterdäck från Nokian som passar till fälgar med en diameter på 18". Detta vinterdäck har en bredd på 245 mm och en profil på cirka 110 mm, vilket motsvarar 45% av däckets bredd. Hastighetsindex T som Nokian Hakkapeliitta 01 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 18"-fälgar som passar till Nokian Hakkapeliitta 01? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 202 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 245/45-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
Nokian Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck med däckmärkningen 245/45-R18.
Nokian har tagit fram detta vinterdäck med namnet Hakkapeliitta 10. Däcket har däckbeteckningen 245/45-R18.
Nokian Hakkapeliitta R5 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 245/45-R18.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 från Nokian med däckbeteckningen 215/60-R17.