UltraGrip Performance 3 är ett däck från Goodyear som har däckbeteckningen 235/40-R20. Goodyear har valt att kalla denna modell av vinterdäck för UltraGrip Performance 3.
Goodyear UltraGrip Performance 3 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 20". Detta däck är 235 mm brett och har samtidigt en profil på 94 mm. Profilen motsvarar 40% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på V är Goodyear UltraGrip Performance 3 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 240 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 20"-fälgar för UltraGrip Performance 3. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 720 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 235/40-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 94 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
Ett av våra vinterdäck från Goodyear. Detta däck med beteckningen 235/40-R19.
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet Pilot Alpin 5. Däcket har däckbeteckningen 235/40-R20.
Ett av våra vinterdäck från Continental. Detta däck med beteckningen 235/40-R20.
Vinterdäck från Goodyear med modellnamnet UltraGrip Performance 3 och däckbeteckningen 205/60-R16.