Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 235/40-R19 till din bil. Goodyear har valt att kalla denna modell av vinterdäck för UltraGrip Performance 3.
Med en diameter på 19" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Vinterdäcket UltraGrip Performance 3 har en bredd som är 235 mm och en däcksida med en höjd på cirka 94 mm (40% av däckets bredd). Goodyear UltraGrip Performance 3 klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 19"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 840 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 235/40-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 94 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
Goodyear har tagit fram detta vinterdäck med namnet UltraGrip Performance 3. Däcket har däckbeteckningen 235/40-R20.
Vinterdäcket Winter iCept evo3 W330 har en däckbeteckning som är 235/40-R19. Däcket kommer från Hankook.
Ett av våra vinterdäck från Mazzini. Detta däck med beteckningen 235/40-R19.
Continental WinterContact TS870P - Ett vinterdäck med däckmärkningen 235/40-R19.