Goodride har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 245/50-R19 för SnowMaster SW618. Goodride tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för SnowMaster SW618.
Detta Goodride-däck har en diameter på 19". Vinterdäcket SnowMaster SW618 har en bredd som är 245 mm och en däcksida med en höjd på cirka 123 mm (50% av däckets bredd). Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 210 km/h (hastighetsindex H).
Behöver du även 19"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 227 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | SnowMaster SW618 |
| Däckbeteckning | 245/50-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 123 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
Detta vinterdäck från Goodride, kallat SnowMaster SW618, har däckbeteckningen 245/40-R18.
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/55-R19 och modellnamnet SnowMaster SW618 Nordic.
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/55-R19 och modellnamnet SW618.
Vinterdäcket SnowMaster SW618 från Goodride med däckbeteckningen 185/70-R14.