Scorpion Winter är ett däck från Pirelli som har däckbeteckningen 235/60-R19. Vinterdäcket Scorpion Winter är ett vinterdäck i utbudet av däck från Pirelli.
Med en diameter på 19" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta däck är 235 mm brett och har samtidigt en profil på 141 mm. Profilen motsvarar 60% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Scorpion Winter är H. Detta innebär att Pirelli Scorpion Winter är godkänt att användas upp till 210 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Pirelli Scorpion Winter. Mer information om passande 19"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 450 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Scorpion Winter |
| Däckbeteckning | 235/60-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 141 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/60-R19 och modellnamnet X-Ice Snow SUV.
Vinterdäcket UltraGrip Performance + SUV har en däckbeteckning som är 235/60-R19. Däcket kommer från Goodyear.
Pirelli Scorpion Winter 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 235/60-R18.
Vinterdäcket Scorpion Ice Zero 2 från Pirelli med däckbeteckningen 235/60-R18.