Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 235/50-R19. Nokian tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Hakkapeliitta 01.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 19". Detta vinterdäck har en bredd på 235 mm och en profil på cirka 118 mm, vilket motsvarar 50% av däckets bredd. Med detta vinterdäck från Nokian har du ett däck som klarar hastigheter upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 19"-fälgar som passar till Nokian Hakkapeliitta 01? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 430 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 235/50-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en däckbeteckning som är 235/50-R19. Däcket kommer från Nokian.
Nokian Hakkapeliitta 01 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 225/60-R17.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 från Nokian med däckbeteckningen 215/65-R17.
Ett vinterdäck från Nokian. Hakkapeliitta 10 SUV har däckbeteckningen 235/50-R19.