Goodride SnowMaster SW618 har en däckbeteckning som lyder 265/60-R18. Vinterdäcket SnowMaster SW618 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Goodride.
SnowMaster SW618 har en diameter som är 18" och därmed passar på 18"-fälgar. Med vinterdäcket SnowMaster SW618 får du ett däck som är 265 mm brett och har en profil på 159 mm. Hastighetsindexet för SnowMaster SW618 är T. Detta innebär att Goodride SnowMaster SW618 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 18"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 257 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | SnowMaster SW618 |
| Däckbeteckning | 265/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 159 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 114 |
Vinterdäcket VikingContact 8 har en däckbeteckning som är 265/60-R18. Däcket kommer från Continental.
Goodyear UltraGrip Ice 3 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 265/60-R18.
Vinterdäcket WS51 har en däckbeteckning som är 265/60-R18. Däcket kommer från Kumho.
Ett vinterdäck från Maxxis. Premitra Ice 5 SP5 SUV har däckbeteckningen 265/60-R18.