Snowproof 2 SUV är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 265/60-R18. Nokian, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Snowproof 2 SUV.
Snowproof 2 SUV har en diameter som är 18" och därmed passar på 18"-fälgar. Här har du ett vinterdäck från Nokian som är 265 brett och med en profil på 159 mm. Nokian Snowproof 2 SUV har hastighetsindex H, vilket innebär att Snowproof 2 SUV är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h.
Behöver du även 18"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 662 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Snowproof 2 SUV |
| Däckbeteckning | 265/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 159 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 114 |
Ett av våra vinterdäck från Goodyear. Detta däck med beteckningen 265/60-R18.
Toyo Snowprox S954S - Ett vinterdäck med däckmärkningen 265/60-R18.
Detta vinterdäck från Continental, kallat WinterContact TS 870 P, har däckbeteckningen 265/60-R18.
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 295/45-R20.