Yokohama har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 245/60-R18 för IceGuard G075. Yokohama, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet IceGuard G075.
Yokohama IceGuard G075 är ett vinterdäck med diametern 18". Vinterdäcket är 245 mm brett med en profil på 147 mm. Hastighetsindexet för IceGuard G075 är Q. Detta innebär att Yokohama IceGuard G075 är godkänt att användas upp till 160 km/h.
Komplettera Yokohama IceGuard G075 med matchande 18"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 529 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Yokohama |
| Modell | IceGuard G075 |
| Däckbeteckning | 245/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 147 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
Vinterdäcket Geolandar I/T G075 från Yokohama med däckbeteckningen 225/80-R15.
Detta vinterdäck från Yokohama, kallat IceGuard G075, har däckbeteckningen 285/60-R18.
Yokohama IceGuard G075 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 225/55-R18.
Ett av våra vinterdäck från Yokohama. Detta däck med beteckningen 265/70-R15.