Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 245/40-R18 till din bil. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Goodride för Z-506.
Detta är ett vinterdäck från Goodride som passar till fälgar med en diameter på 18". Vinterdäcket Z-506 har en bredd som är 245 mm och en däcksida med en höjd på cirka 98 mm (40% av däckets bredd). Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Behöver du 18"-fälgar till dina Goodride Z-506? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 176 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | Z-506 |
| Däckbeteckning | 245/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 98 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 97 |
Vinterdäcket Z-506 har en däckbeteckning som är 235/45-R17. Däcket kommer från Goodride.
Vinterdäcket Z-506 från Goodride med däckbeteckningen 215/55-R16.
Vinterdäcket Z-506 från Goodride med däckbeteckningen 225/40-R18.
Vinterdäck från Goodride med modellnamnet Z-506 och däckbeteckningen 245/45-R17.