Triangle har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 235/65-R18 för PL01. Triangle, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet PL01.
PL01 är ett vinterdäck med en diameter på 18". Med vinterdäcket PL01 får du ett däck som är 235 mm brett och har en profil på 153 mm. Med detta vinterdäck från Triangle har du ett däck som klarar hastigheter upp till 190 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 18"-fälgar till Triangle PL01.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 401 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Triangle |
| Modell | PL01 |
| Däckbeteckning | 235/65-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 153 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Vinterdäcket Winter iCept IZ3 X W636A har en däckbeteckning som är 235/65-R18. Däcket kommer från Hankook.
Vinterdäck från Goodyear med modellnamnet UltraGrip Ice SUV Gen 1 och däckbeteckningen 235/65-R18.
Vinterdäcket X-Ice Snow SUV från Michelin med däckbeteckningen 235/65-R18.
Detta vinterdäck från Nokian, kallat Hakkapeliitta 01, har däckbeteckningen 235/65-R18.