Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 235/45-R18 till din bil. Royal Stud II är ett vinterdäck i utbudet av däck från Royal Black.
Royal Black Royal Stud II är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 18". Däcket har en bredd på 235 mm och en profil på cirka 106 mm, vilket motsvarar 45% av däckets bredd. Hastighetsindex T som Royal Black Royal Stud II har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Behöver du även 18"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 762 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Royal Black |
| Modell | Royal Stud II |
| Däckbeteckning | 235/45-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 106 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
Vinterdäck från Royal Black med modellnamnet Royal Winter och däckbeteckningen 235/45-R17.
Royal Black har tagit fram detta vinterdäck med namnet Royal Winter UHP. Däcket har däckbeteckningen 225/40-R18.
Royal Black Royal Ice - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/55-R17.
Nokian har tagit fram detta vinterdäck med namnet Hakkapeliitta LT3. Däcket har däckbeteckningen 235/85-R16.