Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Royal Black är 215/55-R17. Royal Black tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Royal Ice.
Detta Royal Black-däck har en diameter på 17". Detta vinterdäck har en bredd på 215 mm och en profil på cirka 118 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 180 km/h (hastighetsindex S).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Royal Black Royal Ice då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 519 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Royal Black |
| Modell | Royal Ice |
| Däckbeteckning | 215/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | S (max 180 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Royal Black har tagit fram detta vinterdäck med namnet Royal Winter UHP. Däcket har däckbeteckningen 225/40-R18.
Vinterdäck från Royal Black med modellnamnet Royal Winter och däckbeteckningen 235/45-R17.
Royal Black Royal Stud II är ett vinterdäck med däckmärkningen 235/45-R18.
Vinterdäck från Sunny med modellnamnet NW312 och däckbeteckningen 215/55-R17.