Vinterdäcket Nokian Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 265/65-R17. Nokian, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Hakkapeliitta 01.
Nokian Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 17". Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en bredd som är 265 mm och en däcksida med en höjd på cirka 172 mm (65% av däckets bredd). Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Vill du även köpa nya 17"-fälgar som passar till Nokian Hakkapeliitta 01? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 515 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 265/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 172 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 116 |
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 10 SUV och däckbeteckningen 265/65-R17.
Ett vinterdäck från Nokian Nordman. North 9 SUV har däckbeteckningen 265/65-R17.
Nokian Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck med däckmärkningen 275/60-R20.
Detta vinterdäck från Continental, kallat IceContact 3, har däckbeteckningen 265/65-R17.