Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 275/60-R20. Detta Nokian-däck är av modellen Hakkapeliitta 01.
Hakkapeliitta 01 har en diameter som är 20" och därmed passar på 20"-fälgar. Vinterdäcket är 275 mm brett med en profil på 165 mm. Med detta vinterdäck från Nokian har du ett däck som klarar hastigheter upp till 190 km/h.
Komplettera Nokian Hakkapeliitta 01 med matchande 20"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 453 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 275/60-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 165 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 116 |
Vinterdäcket Hakkapeliitta R5 SUV från Nokian med däckbeteckningen 275/60-R20.
Hankook iPike SUV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 275/60-R20.
Vinterdäck från Continental med modellnamnet VikingContact 8 och däckbeteckningen 275/60-R20.
Vinterdäck med däckbeteckningen 275/60-R20 och modellnamnet VikingContact 8.