Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Westlake är 235/65-R17. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Westlake för Z-506.
Z-506 passar på fälgar med en diameter på 17". Detta däck har en bredd på 235 mm och har en profil som är ungefär 153 mm. Profilmåttet motsvarar 65% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Z-506 är T. Detta innebär att Westlake Z-506 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Behöver du 17"-fälgar till dina Westlake Z-506? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 989 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | Z-506 |
| Däckbeteckning | 235/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 153 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
Vinterdäck från Westlake med modellnamnet Z-506 och däckbeteckningen 225/65-R17.
Ett av våra vinterdäck från Goodride. Detta däck med beteckningen 235/65-R17.
Vinterdäcket Z-506 från Westlake med däckbeteckningen 195/65-R15.
Westlake har tagit fram detta vinterdäck med namnet Z-506. Däcket har däckbeteckningen 215/55-R16.