Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Westlake är 225/65-R17. Detta vinterdäck har modellnamnet Z-506 och är ett av alla däck som tillverkas av Westlake.
Med en diameter på 17" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta däck har en bredd på 225 mm och har en profil som är ungefär 146 mm. Profilmåttet motsvarar 65% av däckets bredd. Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är T (max 190 km/h).
Hos BytHjul hittar du även förslag på 17"-fälgar för Z-506. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 184 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | Z-506 |
| Däckbeteckning | 225/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 146 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Vinterdäck från Westlake med modellnamnet Z-506 och däckbeteckningen 235/65-R17.
Vinterdäcket Z-506 från Westlake med däckbeteckningen 195/65-R15.
Westlake har tagit fram detta vinterdäck med namnet Z-506. Däcket har däckbeteckningen 215/55-R16.
Ett av våra vinterdäck från Goodride. Detta däck med beteckningen 235/65-R17.