Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 235/60-R17. Detta Falken-däck är av modellen Eurowinter HS02 Pro.
Detta är ett vinterdäck från Falken som passar till fälgar med en diameter på 17". Vinterdäcket Eurowinter HS02 Pro har en bredd som är 235 mm och en däcksida med en höjd på cirka 141 mm (60% av däckets bredd). Falken Eurowinter HS02 Pro har hastighetsindex V, vilket innebär att Eurowinter HS02 Pro är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 240 km/h.
Komplettera Falken Eurowinter HS02 Pro med matchande 17"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 833 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Falken |
| Modell | Eurowinter HS02 Pro |
| Däckbeteckning | 235/60-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 141 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
Detta vinterdäck från Falken, kallat Eurowinter Van01, har däckbeteckningen 215/75-R16.
Vinterdäck från Falken med modellnamnet Eurowinter Van01 och däckbeteckningen 215/70-R15.
Vinterdäck med däckbeteckningen 225/60-R16 och modellnamnet EUROWINTER VAN01.
Vinterdäck med däckbeteckningen 265/40-R22 och modellnamnet SureGrip Pro Winter.