Eurowinter Van01 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 215/75-R16. Falken, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Eurowinter Van01.
Med en diameter på 16" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Däcket har en bredd på 215 mm och en profil på cirka 161 mm, vilket motsvarar 75% av däckets bredd. Hastighetsindex R som Falken Eurowinter Van01 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 170 km/h.
Behöver du även 16"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 770 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Falken |
| Modell | Eurowinter Van01 |
| Däckbeteckning | 215/75-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 161 mm |
| Profilprocent | 75% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 113 |
Vinterdäck från Falken med modellnamnet Eurowinter Van01 och däckbeteckningen 215/70-R15.
Vinterdäck med däckbeteckningen 225/60-R16 och modellnamnet EUROWINTER VAN01.
Detta vinterdäck från Mazzini, kallat SnowLeopard Van, har däckbeteckningen 215/75-R16.
Goodyear UltraGrip Cargo är ett vinterdäck med däckmärkningen 215/75-R16.