Triangle har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 225/65-R17 för TI501. Detta Triangle-däck är av modellen TI501.
TI501 passar på fälgar med en diameter på 17". Däcket har en bredd på 225 mm och en profil på cirka 146 mm, vilket motsvarar 65% av däckets bredd. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Triangle TI501 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 208 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Triangle |
| Modell | TI501 |
| Däckbeteckning | 225/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 146 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
Detta vinterdäck från Triangle, kallat TI501, har däckbeteckningen 245/65-R17.
Ett av våra vinterdäck från Triangle. Detta däck med beteckningen 225/45-R18.
Ett av våra vinterdäck från Triangle. Detta däck med beteckningen 225/55-R16.
Detta vinterdäck från Triangle, kallat TI501, har däckbeteckningen 225/60-R18.