Westlake SW628 har en däckbeteckning som lyder 225/60-R17. Westlake, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet SW628.
SW628 har en diameter som är 17" och därmed passar på 17"-fälgar. Vinterdäcket SW628 har en bredd som är 225 mm och en däcksida med en höjd på cirka 135 mm (60% av däckets bredd). Westlake SW628 klarar hastigheter upp till 190 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex T.
Behöver du även 17"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 857 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | SW628 |
| Däckbeteckning | 225/60-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 135 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Detta vinterdäck från Westlake, kallat SW628, har däckbeteckningen 215/60-R17.
Ett vinterdäck från Goodride. SW628 har däckbeteckningen 225/60-R17.
Westlake har tagit fram detta vinterdäck med namnet SW628. Däcket har däckbeteckningen 225/55-R17.
Westlake har tagit fram detta vinterdäck med namnet SW628. Däcket har däckbeteckningen 225/65-R17.