Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Westlake är 215/60-R17. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Westlake för SW628.
SW628 är ett vinterdäck med en diameter på 17". SW628 har en bredd på 215 mm och en profil som motsvarar 60% av däckets bredd, det vill säga cirka 129 mm. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Du kan komplettera detta vinterdäck med 17"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 864 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | SW628 |
| Däckbeteckning | 215/60-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
Vinterdäck från Goodride med modellnamnet SW628 och däckbeteckningen 215/60-R17.
Westlake SW628 är ett vinterdäck med däckmärkningen 225/60-R17.
Westlake har tagit fram detta vinterdäck med namnet SW628. Däcket har däckbeteckningen 215/60-R16.
Vinterdäcket SW628 har en däckbeteckning som är 215/55-R16. Däcket kommer från Westlake.