Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 225/50-R17. Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Nokian.
Nokian Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 17". Hakkapeliitta 01 har en bredd på 225 mm och en profil som motsvarar 50% av däckets bredd, det vill säga cirka 113 mm. Hakkapeliitta 01 är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Nokian Hakkapeliitta 01 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 847 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 225/50-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
Nokian Hakkapeliitta 10 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 225/50-R17.
Nokian Hakkapeliitta 01 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 245/40-R19.
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/45-R18 och modellnamnet Hakkapeliitta 01.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en däckbeteckning som är 235/45-R18. Däcket kommer från Nokian.