Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Nokian är 225/45-R17. Nokian, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Snowproof 2.
Detta vinterdäck från Nokian passar på 17"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Med vinterdäcket Snowproof 2 får du ett däck som är 225 mm brett och har en profil på 101 mm. Med detta vinterdäck från Nokian har du ett däck som klarar hastigheter upp till 210 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 17"-fälgar för Snowproof 2. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 228 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Snowproof 2 |
| Däckbeteckning | 225/45-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 101 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet WR Snowproof och däckbeteckningen 205/55-R16.
Vinterdäcket UltraGrip Performance 3 från Goodyear med däckbeteckningen 225/45-R17.
Vinterdäcket Eskimo HP 2 från Sava med däckbeteckningen 225/45-R17.
Detta vinterdäck från Michelin, kallat Alpin 7, har däckbeteckningen 225/45-R17.