Goodyear har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 225/45-R17 för UltraGrip Performance 3. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Goodyear för UltraGrip Performance 3.
Med en diameter på 17" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Med vinterdäcket UltraGrip Performance 3 får du ett däck som är 225 mm brett och har en profil på 101 mm. UltraGrip Performance 3 är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h (index H).
Spara pengar och köp med nya 17"-fälgar samtidigt som du köper Goodyear UltraGrip Performance 3. Mer information hos BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 619 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 225/45-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 101 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
Vinterdäcket Eskimo HP 2 från Sava med däckbeteckningen 225/45-R17.
Detta vinterdäck från Michelin, kallat Alpin 7, har däckbeteckningen 225/45-R17.
Vinterdäcket Winter har en däckbeteckning som är 225/45-R17. Däcket kommer från Dunlop.
Continental WinterContact TS870 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 225/45-R17.