Goodyear Ultragrip Performance 3 har en däckbeteckning som lyder 215/65-R17. Ultragrip Performance 3 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Goodyear.
Ultragrip Performance 3 har en diameter som är 17" och därmed passar på 17"-fälgar. Vinterdäcket är 215 mm brett med en profil på 140 mm. Hastighetsindexet för Ultragrip Performance 3 är H. Detta innebär att Goodyear Ultragrip Performance 3 är godkänt att användas upp till 210 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 17"-fälgar till Goodyear Ultragrip Performance 3.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 079 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 215/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Ett vinterdäck från Goodyear. UltraGrip Performance 3 har däckbeteckningen 215/60-R16.
Detta vinterdäck från Goodyear, kallat UltraGrip Performance 3, har däckbeteckningen 215/65-R17.
Vinterdäcket UltraGrip Performance Gen 1 har en däckbeteckning som är 245/45-R17. Däcket kommer från Goodyear.
Vinterdäck från Goodyear med modellnamnet UltraGrip Performance + och däckbeteckningen 225/60-R17.