Vinterdäcket Pirelli Scorpion Winter är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 215/65-R17. Pirelli har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Scorpion Winter.
Detta vinterdäck från Pirelli passar på 17"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. vinterdäcket Scorpion Winter är 215 mm brett och en profil på 140 mm. Hastighetsindexet för Scorpion Winter är H. Detta innebär att Pirelli Scorpion Winter är godkänt att användas upp till 210 km/h.
Vill du även köpa nya 17"-fälgar som passar till Pirelli Scorpion Winter? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 291 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Scorpion Winter |
| Däckbeteckning | 215/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Vinterdäcket Winter SottoZero 3 från Pirelli med däckbeteckningen 215/65-R17.
Ett av våra vinterdäck från Continental. Detta däck med beteckningen 215/65-R17.
Ett vinterdäck från Continental. WinterContact TS870P har däckbeteckningen 215/65-R17.
Vinterdäck från Continental med modellnamnet WinterContact TS850P och däckbeteckningen 215/65-R17.