IceGuard IG60 är ett däck från Yokohama som har däckbeteckningen 205/55-R17. IceGuard IG60 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Yokohama.
IceGuard IG60 har en diameter som är 17" och därmed passar på 17"-fälgar. Detta däck har en bredd på 205 mm och har en profil som är ungefär 113 mm. Profilmåttet motsvarar 55% av däckets bredd. Yokohama IceGuard IG60 har hastighetsindex Q, vilket innebär att IceGuard IG60 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 160 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Yokohama IceGuard IG60. Mer information om passande 17"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 008 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Yokohama |
| Modell | IceGuard IG60 |
| Däckbeteckning | 205/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
Yokohama IceGuard IG60 är ett vinterdäck med däckmärkningen 245/40-R19.
Vinterdäcket IceGuard IG60 har en däckbeteckning som är 165/55-R15. Däcket kommer från Yokohama.
Vinterdäck från Yokohama med modellnamnet IceGuard IG60 och däckbeteckningen 185/70-R14.
Yokohama IceGuard iG60 är ett vinterdäck med däckmärkningen 175/55-R15.