Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 205/50-R16 till din bil. Yokohama, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för IceGuard IG60.
Yokohama IceGuard IG60 är ett vinterdäck med diametern 16". Detta däck har en bredd på 205 mm och har en profil som är ungefär 103 mm. Profilmåttet motsvarar 50% av däckets bredd. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 160 km/h (hastighetsindex Q).
Hos BytHjul hittar du även förslag på 16"-fälgar för IceGuard IG60. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 039 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Yokohama |
| Modell | IceGuard IG60 |
| Däckbeteckning | 205/50-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 103 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 87 |
Ett vinterdäck från Yokohama. IceGuard iG60 har däckbeteckningen 225/50-R16.
Detta vinterdäck från Yokohama, kallat IceGuard IG60, har däckbeteckningen 205/55-R17.
Yokohama IceGuard IG60 är ett vinterdäck med däckmärkningen 245/40-R19.
Vinterdäcket IceGuard IG60 har en däckbeteckning som är 165/55-R15. Däcket kommer från Yokohama.