Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 225/50-R16 till din bil kan detta däck från Yokohama vara något för dig. Vinterdäcket IceGuard iG60 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Yokohama.
Detta Yokohama-däck har en diameter på 16". Detta däck har en bredd på 225 mm och har en profil som är ungefär 113 mm. Profilmåttet motsvarar 50% av däckets bredd. Yokohama IceGuard iG60 har hastighetsindex Q, vilket innebär att IceGuard iG60 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 160 km/h.
Komplettera Yokohama IceGuard iG60 med matchande 16"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 039 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Yokohama |
| Modell | IceGuard iG60 |
| Däckbeteckning | 225/50-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 92 |
Vinterdäcket IceGuard IG60 har en däckbeteckning som är 215/50-R18. Däcket kommer från Yokohama.
Yokohama IceGuard IG60 är ett vinterdäck med däckmärkningen 245/40-R19.
Vinterdäcket IceGuard IG60 har en däckbeteckning som är 165/55-R15. Däcket kommer från Yokohama.
Vinterdäck från Yokohama med modellnamnet IceGuard IG60 och däckbeteckningen 185/70-R14.