Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 195/65-R15 till din bil. Z-506, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Westlake.
Detta är ett vinterdäck från Westlake som passar till fälgar med en diameter på 15". Vinterdäcket Z-506 har en bredd som är 195 mm och en däcksida med en höjd på cirka 127 mm (65% av däckets bredd). Hastighetsindex T som Westlake Z-506 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 15"-fälgar för Z-506. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 741 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | Z-506 |
| Däckbeteckning | 195/65-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 127 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Vinterdäck från Goodride med modellnamnet Z-506 och däckbeteckningen 195/65-R15.
Vinterdäck från Westlake med modellnamnet Z-506 och däckbeteckningen 225/65-R17.
Vinterdäck från Westlake med modellnamnet Z-506 och däckbeteckningen 235/65-R17.
Westlake har tagit fram detta vinterdäck med namnet Z-506. Däcket har däckbeteckningen 215/55-R16.