Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Kumho är 195/50-R15. Kumho, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet WP52+ EV.
WP52+ EV passar på fälgar med en diameter på 15". Vinterdäcket WP52+ EV har en bredd som är 195 mm och en däcksida med en höjd på cirka 98 mm (50% av däckets bredd). Hastighetsindex H som Kumho WP52+ EV har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 210 km/h.
Vill du även köpa nya 15"-fälgar som passar till Kumho WP52+ EV? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 720 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Kumho |
| Modell | WP52+ EV |
| Däckbeteckning | 195/50-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 98 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 82 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 195/50-R15 och modellnamnet Winguard Snow G 3 WH21.
Ett av våra vinterdäck från Mazzini. Detta däck med beteckningen 195/50-R15.
Nexen WinGuard Ice Plus - Ett vinterdäck med däckmärkningen 195/50-R15.
Vinterdäcket ArcticTrekker WP05 från Maxxis med däckbeteckningen 195/50-R15.