Westlake har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 185/65-R15 för SW618. SW618 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Westlake.
Westlake SW618 är ett vinterdäck med diametern 15". Detta däck är 185 mm brett och har samtidigt en profil på 120 mm. Profilen motsvarar 65% av däckets bredd. Westlake SW618 har hastighetsindex T, vilket innebär att SW618 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 15"-fälgar för SW618. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 587 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | SW618 |
| Däckbeteckning | 185/65-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 185 mm |
| Profil | 120 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 88 |
Vinterdäck från Goodride med modellnamnet SW618 och däckbeteckningen 185/65-R15.
Trazano SnowMaster SW618 Nordic - Ett vinterdäck med däckmärkningen 185/65-R15.
Vinterdäck från Westlake med modellnamnet SW618 och däckbeteckningen 185/60-R15.
Vinterdäcket SnowMaster SW618 från Goodride med däckbeteckningen 185/70-R14.