Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 185/60-R15. Westlake, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för SW618.
SW618 passar på fälgar med en diameter på 15". Vinterdäcket är 185 mm brett med en profil på 111 mm. Hastighetsindex T som Westlake SW618 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Westlake SW618 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 629 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | SW618 |
| Däckbeteckning | 185/60-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 185 mm |
| Profil | 111 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 84 |
Vinterdäcket SW618 från Goodride med däckbeteckningen 185/60-R15.
Detta vinterdäck från Trazano, kallat SnowMaster SW618 Nordic, har däckbeteckningen 185/60-R15.
Vinterdäcket UltraGrip Performance 3 från Goodyear med däckbeteckningen 185/60-R15.
Vinterdäcket Winter Defender Grip 2 från Leao med däckbeteckningen 185/60-R15.