Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 195/70-R14. SW618 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Goodride.
Detta vinterdäck från Goodride passar på 14"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Vinterdäcket SW618 har en bredd som är 195 mm och en däcksida med en höjd på cirka 137 mm (70% av däckets bredd). Hastighetsindex T som Goodride SW618 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 14"-fälgar som passar till Goodride SW618? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 610 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | SW618 |
| Däckbeteckning | 195/70-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 137 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
Ett vinterdäck från Goodride. SW618 har däckbeteckningen 195/65-R15.
Ett av våra vinterdäck från Nexen. Detta däck med beteckningen 195/70-R14.
Vinterdäck med däckbeteckningen 195/70-R14 och modellnamnet Winter Activa SV-2.
Vinterdäcket WinGuard Winspike 3 har en däckbeteckning som är 195/70-R14. Däcket kommer från Nexen.