Vinterdäcket LingLong Green-Max Winter HP är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 165/70-R14. Green-Max Winter HP är ett vinterdäck i utbudet av däck från LingLong.
Med en diameter på 14" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta däck är 165 mm brett och har samtidigt en profil på 116 mm. Profilen motsvarar 70% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Green-Max Winter HP är T. Detta innebär att LingLong Green-Max Winter HP är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 14"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 512 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | LingLong |
| Modell | Green-Max Winter HP |
| Däckbeteckning | 165/70-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 165 mm |
| Profil | 116 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 81 |
Detta vinterdäck från LingLong, kallat Green-Max Winter HP, har däckbeteckningen 165/65-R14.
Ett vinterdäck från LingLong. Green-Max Winter HP har däckbeteckningen 175/70-R14.
LingLong Green-Max Winter Grip - Ett vinterdäck med däckmärkningen 165/70-R13.
Hankook har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter iCept RS3 W462. Däcket har däckbeteckningen 165/70-R14.