Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 165/70-R13 till din bil kan detta däck från Goodride vara något för dig. SW608, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Goodride.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 13". Detta vinterdäck har en bredd på 165 mm och en profil på cirka 116 mm, vilket motsvarar 70% av däckets bredd. Hastighetsindex T som Goodride SW608 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Komplettera Goodride SW608 med matchande 13"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 510 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | SW608 |
| Däckbeteckning | 165/70-R13 |
| Diameter | 13" |
| Bredd | 165 mm |
| Profil | 116 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 79 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 165/70-R13 och modellnamnet SnowMaster SW618 Nordic.
Detta vinterdäck från Sailun, kallat Ice Blazer WST3, har däckbeteckningen 165/70-R13.
Vinterdäck med däckbeteckningen 165/70-R13 och modellnamnet Winter iPike RS2 W429.
Vinterdäck med däckbeteckningen 165/70-R13 och modellnamnet SnowLeopard.